GWTC Logo
Gulfwinds Triathletes Facebook   Twitter

2017 GWTC Summer Trail Series Standings

2017 Gulf Winds Track Club Summer Trail Series Standings
*Note: Participants must complete at least 3 races in the series to be eligible for series awards. Some of the placings below include single race registrants who have been included in the series standings because they can still complete the required 3 races to qualify for series awards. If, after the third race, a participant has not completed at least 2 races, they will be removed from the series standings and points will be recalculated for each race individually and the series total based only on placing of series participants.
Male Overall
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Chris O'Kelley Male 24 0:36:45 20 00:37:34 20 40
2 Charles Biberg Male 24 0:39:19 12 00:39:42 15 27
3 James Wilkinson Male 34 0:44:40 8 00:42:27 10 18
4 Ryan Slyter Male 27 0:37:45 15 15
5 Bill McDonald Male 56     00:42:09 12 12
6 Gary Johnston Male 42 0:44:18 10 00:46:29 1 11
7 Myles Gibson Male 50     00:42:39 8 8
8 Ryan Baumbach Male 37 0:45:13 6 00:45:09 1 7
9 Mark Sobczak Male 39     00:43:06 6 6
10 Chad Johnson Male 46 0:45:35 4 00:45:21 1 5
Female Overall
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Emily Molen Female 15 0:46:34 20 00:48:24 20 40
2 Darcy Brinkmann Female 36 0:50:25 10 00:50:40 12 22
3 Julie Duggins Female 34 0:53:21 2 00:49:43 15 17
4 Monica Judd Female 43 0:49:05 15 15
5 Deirdre McCarthy Female 37 0:52:02 4 00:50:52 8 12
6 NAZARAE RODRIGUEZ Female 27 0:50:02 12 12
7 Megan Orcutt Female 32     00:50:42 10 10
8 Mary Jane Hayden Female 37 0:50:42 8 8
9 Martha Guyas Female 32 0:56:45 1 00:53:40 6 7
10 Marien Dimacali Female 55 0:51:44 6 6
Males Masters
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Gary Johnston Male 42 0:44:18 20 00:46:29 6 26
2 Chad Johnson Male 46 0:45:35 15 00:45:21 10 25
3 Bill McDonald Male 56     00:42:09 20 20
4 Michael Kennett Male 43 0:46:33 12 00:46:24 8 20
5 Myles Gibson Male 50     00:42:39 15 15
6 Brian Molen Male 41     00:43:41 12 12
7 Laryn Flikkema Male 41 0:47:14 10 00:48:55 1 11
8 Juan Ordonez Male 43 0:48:10 8 00:47:48 2 10
9 Carl Eldred Male 43 0:48:14 6 00:52:08 1 7
10 gary griffin Male 67 0:49:45 1 00:47:23 4 5
Female Masters
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Sonya Dudley Female 48 0:57:28 12 00:56:56 20 32
2 Monica Judd Female 43 0:49:05 20 20
3 April Ales Female 45 0:59:46 6 01:00:25 12 18
4 Stephanie Hurt Female 65 0:58:18 10 01:02:25 8 18
5 Marien Dimacali Female 55 0:51:44 15 15
6 Samantha Fillmore Female 41     01:00:01 15 15
7 Deb Burr Female 46 0:58:32 8 01:05:29 6 14
8 ann chadwell Female 48 1:04:50 1 01:00:39 10 11
9 Rebecca Marsey Female 41 1:02:52 2 01:05:35 4 6
10 Michelle Comeaux Female 44 1:02:41 4 4
Male 0-14
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Nicholas Samuel Male 13 0:48:26 20 00:46:59 20 40
Male 15-19
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Nicholas Petty Male 15 0:59:33 20 01:03:07 15 35
2 Michael Molen Male 17     00:47:09 20 20
Male 20-24
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Chris O'Kelley Male 24 0:36:45 20 00:37:34 20 40
2 Charles Biberg Male 24 0:39:19 15 00:39:42 15 30
3 Seth Parsons Male 23 0:52:02 12 00:53:15 8 20
4 Erik Isenberg Male 20     00:46:00 12 12
5 Scott Davis Male 24     00:50:43 10 10
Male 25-29
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Cory Wilson Male 29 0:56:30 12 00:58:10 20 32
2 Andrew Deneen Male 29 1:01:03 10 01:00:05 15 25
3 Ryan Slyter Male 27 0:37:45 20 20
4 Patrick Bateman Male 29 0:53:16 15 15
Male 30-34
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 James Wilkinson Male 34 0:44:40 20 00:42:27 20 40
2 Daniel Korecky Male 32 0:49:24 15 00:47:02 15 30
23 Michael Healy Male 33 0:55:35 12 00:50:57 10 22
4 Erik Andersen Male 34     00:47:06 12 12
Male 35-39
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Ryan Baumbach Male 37 0:45:13 20 00:45:09 12 32
2 Hal Fravel Male 36 0:46:01 15 00:43:55 15 30
3 Camilo Ordonez Male 38 0:49:26 12 00:47:05 10 22
4 Mark Sobczak Male 39     00:43:06 20 20
5 Joseph Petty Male 38 1:04:37 6 01:05:12 8 14
6 Timothy Fraser Male 39 0:51:38 10 10
7 Jon Dropco Male 39 0:51:49 8 8
8 Jason Andersen Male 38     01:10:03 6 6
Male 40-44
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Gary Johnston Male 42 0:44:18 20 00:46:29 12 32
2 Michael Kennett Male 43 0:46:33 15 00:46:24 15 30
3 Brian Molen Male 41     00:43:41 20 20
4 Laryn Flikkema Male 41 0:47:14 12 00:48:55 8 20
5 Juan Ordonez Male 43 0:48:10 10 00:47:48 10 20
6 Sean DaSilva Male 44 0:50:25 6 00:50:21 6 12
7 Carl Eldred Male 43 0:48:14 8 00:52:08 2 10
8 mickey phillips Male 43 0:51:37 4 00:55:33 1 5
9 Greg Perry Male 44     00:51:01 4 4
10 Tyler Van Leuven Male 44 1:00:45 2 01:01:59 1 3
11 Steven Schale Male 42 1:02:23 1 01:07:24 1 2
12 Tolar Griffin Male 41 1:04:52 1 01:09:11 1 2
13 Chris Hudson Male 44 1:12:15 1 1
Male 45-49
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Chad Johnson Male 46 0:45:35 20 00:45:21 20 40
2 ray roach Male 45 0:59:10 6 00:59:43 15 21
3 Jose Fernandez Male 46 0:48:14 15 15
4 Paul Shapiro Male 46 0:55:10 12 12
5 Darren Whiddon Male 45 0:55:14 10 10
6 Scott Zengel Male 47 0:58:33 8 8
Male 50-54
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Eric Laywell Male 52 0:49:34 12 00:48:16 15 27
2 Michael Boll Male 53 0:49:31 15 00:49:48 12 27
3 Myles Gibson Male 50     00:42:39 20 20
4 Robert Wigen Male 51 0:48:37 20 20
5 Brad Schmidt Male 52 0:54:13 8 00:55:35 8 16
6 Bobby York Male 52 0:52:00 10 00:57:11 6 16
7 William Miller Male 51 0:57:09 6 00:57:16 4 10
8 Michael LaBossiere Male 51     00:50:05 10 10
9 Randy Sanders Male 52 1:12:53 4 4
Male 55-59
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Gary Parsons Male 59 1:00:44 20 01:06:00 12 32
2 Kevin Pope Male 57 1:15:50 15 01:13:53 10 25
3 Bill McDonald Male 56     00:42:09 20 20
4 Joel Blakeman Male 55     00:55:20 15 15
Male 60-64
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Joe Vega Male 63 0:50:13 20 00:50:19 20 40
2 Ithel Jones Male 63 1:09:53 12 01:13:36 10 22
3 Jeffrey Whitton Male 61 1:13:07 10 01:26:35 6 16
4 Dana Stetson Male 60     00:54:06 15 15
5 Charles Edwards Male 63 1:02:39 15 15
6 David Yon Male 61     00:54:20 12 12
7 Michael Lotze Male 64     01:23:50 8 8
Male 65-69
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 gary griffin Male 67 0:49:45 20 00:47:23 20 40
2 David Farnsworth Male 66 1:07:36 15 01:05:50 15 30
Male 70-75
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 CARLOS ZAPATA Male 72     00:59:59 20 20
Female 15-19
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Emily Molen Female 15 0:46:34 20 00:48:24 20 40
2 Bridget Isenberg Female 18 0:54:37 15 00:55:44 15 30
Female 20-24
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Megan Jones Female 20 1:09:49 15 01:12:37 15 30
2 Andrea Barnhill Female 24 1:00:27 2 00:59:30 20 22
Female 25-29
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Amelia Wilson Female 27 0:59:16 15 00:54:38 20 35
2 Jessica Deneen Female 26 1:00:56 12 00:55:30 15 27
3 NAZARAE RODRIGUEZ Female 27 0:50:02 20 20
4 Lauren Will Female 28     01:03:45 12 12
5 Karen Williams Female 28 1:11:46 10 10
Female 30-34
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Julie Duggins Female 34 0:53:21 20 00:49:43 20 40
2 Martha Guyas Female 32 0:56:45 15 00:53:40 12 27
3 Patricia Scarboro Female 33 1:20:16 10 01:23:56 6 16
4 Megan Orcutt Female 32     00:50:42 15 15
5 Leisa Davis Female 33 1:02:26 12 12
6 Megan Long Female 30     00:59:34 10 10
7 Rachel Scharlepp Female 34     01:12:31 8 8
Female 35-59
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Darcy Brinkmann Female 36 0:50:25 20 00:50:40 20 40
2 Deirdre McCarthy Female 37 0:52:02 12 00:50:52 15 27
3 Johanna Petty Female 38 0:58:38 10 00:59:06 12 22
4 Brice Barnes Female 35 1:01:35 6 01:00:34 10 16
5 Mary Jane Hayden Female 37 0:50:42 15 15
6 Aimee Pragle Female 38 1:00:18 8 01:05:08 6 14
7 Kirsten Brazier Female 39 1:02:57 4 01:02:44 8 12
8 Katie Joyner Female 36 1:16:31 1 01:19:02 4 5
9 Jennifer Haveard Female 37 1:13:01 2 01:19:46 2 4
Female 40-44
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Rebecca Marsey Female 41 1:02:52 12 01:05:35 15 27
2 Tammy Poucher Female 42 1:07:57 10 01:06:01 12 22
3 Monica Judd Female 43 0:49:05 20 20
4 Samantha Fillmore Female 41     01:00:01 20 20
5 Michelle Comeaux Female 44 1:02:41 15 15
6 Jocelyn Manganello Female 40     01:11:34 10 10
7 Lauren Bonilla Female 42     01:17:26 8 8
Female 45-49
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Sonya Dudley Female 48 0:57:28 20 00:56:56 20 40
2 April Ales Female 45 0:59:46 12 01:00:25 15 27
3 Deb Burr Female 46 0:58:32 15 01:05:29 10 25
4 ann chadwell Female 48 1:04:50 8 01:00:39 12 20
5 Jo Lena Bryan Female 45 1:04:06 10 10
6 Angela Perry Female 45     01:06:24 8 8
7 Cruz Conrad Female 47     01:22:33 6 6
8 Lisa Tripp Female 46 1:13:33 6 6
Female 50-54
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Lisa Cox Female 52 1:04:10 20 01:10:25 20 40
Female 55-59
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Marien Dimacali Female 55 0:51:44 20 20
Female 60-64
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 April Brown Female 60 1:09:40 20 01:21:51 20 40
2 Susan Bulloch Female 62 1:37:04 12 01:44:27 15 27
3 Lauryl Tidwell Female 60 1:10:13 15 15
Female 65-69
Place First Name Last Name Gender Age Race 1: Munson Race 2: Redbug/Coon Bottom Series Total
Time Points Time Points Points
1 Stephanie Hurt Female 65 0:58:18 20 01:02:25 20 40