GWTC Logo
Gulfwinds Triathletes Facebook   Twitter

Bainbridge Half Marathon, March 22, 2014

Results     Hand Cycle Division     Relay Division

Results

Net   Place First Name     Last Name      Residence       Sex   Age    Net Time   Half Split   Gun Time
1     1     Kevin          Sweeney        St. Augustine, FLM     44  01:19:24.61   39:29.29   01:19:24.6
2     2     Greg           Waddell        Bainbridge, GA   M     48  01:27:22.60   44:06.52   01:27:24.9
3     3     Eric           Bernard        Dothan, AL       M     34  01:30:47.78   44:47.44   01:30:50.3
4     4     Alicia         Hudelson       Marietta, GA     F     29  01:31:40.66   46:03.90   01:31:41.4
5     5     Ridge          Harper         Bainbridge, GA   M     36  01:32:29.73   45:26.89   01:32:32.5
6     6     Philip         Sura           Tallahassee, FL  M     43  01:33:59.04   46:57.87   01:33:59.6
7     7     Mark           Tombrink       Tallahassee, FL  M     26  01:37:51.50   49:56.79   01:37:52.2
8     8     Adam           Sniffen        Enterprise, AL   M     32  01:38:05.06   46:25.83   01:38:06.8
9     9     Colby          Nix            Bainbridge, GA   M     14  01:39:13.44   49:55.57   01:39:14.6
10    10    Scott          Lindeman       Tallahassee, FL  M     38  01:39:17.26   49:07.40   01:39:19.4
11    11    Jill           Haglund        Tallahassee, FL  F     28  01:39:39.40   49:20.31   01:39:42.2
12    12    Laura          McDermott      Tallahassee, FL  F     34  01:41:42.15   51:00.24   01:41:43.7
13    13    Jack           McDermott      Tallahassee, FL  M     45  01:41:44.93   51:01.44   01:41:46.7
14    14    Chip           Nix            Bainbridge, GA   M     37  01:42:34.90   51:39.60   01:42:35.8
15    15    Jerry          Searcy         Pavo, GA         M     44  01:43:46.89   50:15.16   01:43:48.4
16    16    James          Cantrell       Dothan, AL       M     45  01:43:55.07   49:33.24   01:44:02.4
17    17    April          Bentley        Tallahassee, FL  F     40  01:44:14.42   51:24.78   01:44:16.6
18    18    Wes            Chapman        Bainbridge, GA   M     30  01:44:58.95   54:01.66   01:45:03.4
19    19    Jennifer       Shafer         Tallahassee, FL  F     46  01:45:36.47   54:05.41   01:45:37.9
20    20    Hal            Davis          Tallahassee, FL  M     58  01:45:43.41   52:47.91   01:45:47.9
21    21    Gary           Griffin        Tallahassee, FL  M     64  01:47:25.66   55:01.60   01:47:28.4
22    22    Eric           Dueno          Havana, FL       M     45  01:48:39.84   54:02.79   01:48:43.7
23    23    Dale           Nash           Dothan, AL       M     63  01:49:47.11   55:01.78   01:49:47.8
24    24    Michelle       St Onge        Monticello, FL   F     33  01:50:42.17   57:15.67   01:50:48.4
25    25    Jorge          Fuentes        Ft. Benning, GA  M     29  01:51:19.44   52:01.12   01:51:27.2
26    26    Birgit         Maier-Katkin   Tallahassee, FL  F     51  01:51:26.10   56:24.15   01:51:30.6
28    27    Harold  Jr     Allen          Bainbridge, GA   M     32  01:52:27.25   53:33.58   01:52:27.2
29    28    Mike           Dueitt         Blountstown, FL  M     45  01:53:39.56   56:02.65   01:53:53.4
30    29    Sandra         Canada         Woodville, FL    F     51  01:53:54.17   56:25.92   01:53:58.4
31    30    Bill           Dillon         Tallahassee, FL  M     47  01:54:10.18   57:20.67   01:54:18.9
32    31    Carly          Bass           Valdosta, GA     F     22  01:54:13.71   54:30.91   01:54:34.5
33    32    Joey           Harvey         Jakin, GA        M     52  01:54:38.07   54:33.91   01:54:42.7
34    33    Julia          Sura           Tallahassee, FL  F     42  01:55:13.93   57:36.38   01:55:17.4
35    34    Robert         Pearson        Tallahassee, FL  M     44  01:55:48.43   57:52.16   01:55:55.1
36    35    P L            Jowers         Moultrie, GA     M     64  01:56:39.34  01:00:04.93 01:56:46.1
37    36    Kelly          Harrison       Enterprise, AL   F     30  01:57:53.80   57:16.47   01:58:00.5
38    37    Jay            Wrenn          Dothan, AL       M     50  01:58:33.30   54:46.91   01:58:36.1
39    38    Bob            Moon           Valdosta, GA     M     59  01:59:30.70   59:02.12   01:59:34.9
40    39    Cierra         O'Connor       Enterprise, AL   F     25  02:00:37.66   56:13.40   02:00:39.5
41    40    Jamie          Carver         Tallahassee, FL  M     41  02:00:49.59   59:05.77   02:00:52.9
42    41    Amy            Lowry          Clermont, FL     F     37  02:01:28.96  01:02:02.38 02:01:38.3
27    42    Guy            Hagen          Valdosta, GA     M     38  01:52:00.92  01:05:19.93 02:01:50.9
43    43    Cassandra      Stabbert       Tallahassee, FL  F     27  02:01:54.20   59:04.43   02:01:57.7
44    44    John           Huhn           Valdosta, GA     M     45  02:02:16.70  01:03:02.88 02:02:32.5
45    45    Penny          Bell           Hahira, GA       F     40  02:02:27.38  01:02:02.79 02:02:36.1
46    46    Marty          Hufstetler     Thomasville, GA  M     57  02:04:00.66  01:06:15.56 02:04:07.2
48    47    Drew           Hall           Thomasville, GA  M     28  02:05:51.17  01:04:01.73 02:05:56.7
49    48    Deanna         Edwards        Tallahassee, FL  F     39  02:05:56.21  01:00:04.18 02:05:57.6
50    49    Angela         Dial           Tallahassee, FL  F     25  02:06:00.22  01:04:32.35 02:06:06.3
47    50    Karen          Stewart        Dawson, GA       F     48  02:05:49.54  01:02:57.39 02:06:20.9
51    51    Bryan          Desloge        Tallahassee, FL  M     54  02:07:31.29  01:03:26.44 02:07:42.1
52    52    Jo Anne        Maltese        Tallahassee, FL  F     49  02:09:41.42  01:03:32.47 02:09:46.9
53    53    Adrienne       Bell           Tallahassee, FL  F     40  02:09:42.23  01:03:32.68 02:09:47.7
54    54    Amanda         Johnson        Monroe, GA       F     27  02:11:16.54  01:04:45.93 02:11:22.1
55    55    Cecilia        Hall           Bainbridge, GA   F     27  02:11:17.64  01:04:46.53 02:11:22.1
56    56    Tony           Campbell       Smiths Station,  M     59  02:11:24.63  01:03:22.59 02:11:31.1
57    57    Kevin          Keve           Cairo, GA        M     37  02:11:37.22  01:06:11.68 02:11:48.7
58    58    Bill           Hooks          Cairo, GA        M     38  02:11:37.94  01:06:12.43 02:11:48.7
59    59    Colin          Duke           Eatonton, GA     M     47  02:12:01.97  01:06:13.54 02:12:10.1
60    60    Michael        McKenny        Alford, FL       M     64  02:12:51.78  01:04:24.42 02:12:55.4
61    61    Sherry         Ringwood       Mechanicville,   F     49  02:14:21.47  01:04:21.16 02:14:31.2
62    62    Michael        Martin         Crawfordville,   M     38  02:14:40.44  01:08:25.19 02:14:40.4
63    63    Kristin        Smith          Fleming Island,  F     32  02:16:35.06  01:04:38.64 02:16:41.8
64    64    Adam           Smith          Fleming Island,  M     37  02:16:35.94  01:06:26.35 02:16:42.2
65    65    Cindy          Carlson        Dawson, GA       F     50  02:17:34.70  01:05:49.19 02:18:08.2
66    66    Anita          King                            F     50  02:20:21.93  01:08:40.20 02:20:33.7
67    67    Buffy          Keene          Thomasville, GA  F     44  02:20:34.29  01:06:15.72 02:20:40.6
68    68    Amanda         Peterson       Dothan, AL       F     42  02:25:13.45  01:05:54.51 02:25:21.7
69    69    Thomas         Biance         Tallahassee, FL  M     33  02:25:55.42  01:10:30.33 02:26:02.7
70    70    Michelle       Wright         Ochlocknee, GA   F     39  02:26:22.12  01:11:42.45 02:26:31.4
71    71    Jen            Barton         Tallahassee, FL  F     31  02:27:34.38  01:09:06.37 02:27:42.7
72    72    Dyann          Howell         Bainbridge, GA   F     55  02:28:21.69  01:13:55.62 02:28:31.9
73    73    Richard        Langton        Tallahassee, FL  M     38  02:28:37.87  01:10:30.33 02:28:45.1
74    74    Leslie         Dewey          Havana, FL       F     55  02:29:00.87  01:14:20.13 02:29:12.5
75    75    Renee          Adams          Flowery Branch,  F     36  02:29:09.90  01:10:26.66 02:29:18.4
76    76    Rhonda         Wells          Colquitt, GA     F     42  02:29:11.20  01:10:21.60 02:29:18.8
77    77    Ryan           Burtt          Bainbridge, GA   M     30  02:29:35.81  01:15:55.30 02:29:43.3
78    78    Kelli          Dillon         Tallahassee, FL  F     43  02:31:26.87  01:14:27.44 02:31:35.1
79    79    Laura          Register       Cairo, GA        F     49  02:31:29.24  01:14:27.20 02:31:35.5
80    80    Scott          Floyd          Zebulon, GA      M     50  02:32:07.28  01:14:44.70 02:32:20.1
81    81    Dan            Bowser         Summerville, PA  M     73  02:32:21.00  01:13:54.70 02:32:29.5
82    82    Abby           Glass          Bainbridge, GA   F     26  02:32:42.86  01:11:53.76 02:32:51.2
83    83    Tami           Young          Tallahassee, FL  F     44  02:39:47.34  01:16:39.20 02:39:56.5
86    84    Elena          Schneider      Albany, GA       F     26  02:43:36.91  01:18:05.46 02:43:37.6
84    85    Rima           Bosman         Climax, GA       F     44  02:43:34.09  01:18:05.28 02:43:44.5
85    86    Jane           Harrison       Whigham, GA      F     53  02:43:34.34  01:18:03.87 02:43:45.2
87    87    Walter         Clemence       Tallahassee, FL  M     32  02:45:12.52  01:12:05.65 02:45:24.4
88    88    Karen          Montifolca     Tallahassee, FL  F     29  02:48:03.59  01:15:28.71 02:48:08.9
89    89    Mary Jo        Key            Moultrie, GA     F     31  02:48:44.84  01:20:25.16 02:48:54.1
91    90    Debra          Zolan          Kennisaw, GA     F     51  02:56:36.35  01:25:44.23 02:56:47.6
90    91    Phil           Zolan          Kennisaw, GA     M     52  02:56:34.83  01:25:44.98 02:56:48.5
92    92    Bonnie         Warren         Bainbridge, GA   F     52  02:56:48.52  01:25:24.36 02:57:00.2
93    93    Ruth           Sturtevant     Boynton Beach,   F     49  02:57:19.04  01:24:41.16 02:57:28.6
94    94    Adrienne       Dunnock        Peachtree City,  F     57  03:02:49.86  01:28:32.97 03:02:55.9
95    95    John           Salter         Jacksonville, F  M     36  03:10:01.97  01:30:48.43 03:10:15.5

Hand Cycle Division

1     1     Edward         Russell        Bristol, FL      M     60  01:53:49.13    57:31.7   01:53:49.1

Relay Division

All Female Team Resuts

Net Pl Place Team                                                         Net        Split        Gun
1      1     Cogi Girls         Donica Williams and   Sunny Collier   01:59:43.37 01:02:47.84 01:59:52.68
2      2     Rachelle and Susan Rachelle Ross and     Susan Phillips  02:09:16.74 01:04:12.88 02:09:27.22
3      3     Double W           Deborah Waldrep and   Gina Wilson     02:10:43.87 01:04:33.94 02:10:54.33
4      4     Disney Fanatics    Michelle Brooks and   Monica Clemence 03:24:04.58 01:18:14.71 03:24:15.39

Co-Ed Team Results

1      1     Team Ewing         Scott Ewing and       Monica Adams    02:00:03.34  58:20.75   02:00:11.74