GWTC Logo
Gulfwinds Triathletes Facebook   Twitter

Bainbridge Half Marathon & 5K, March 21, 2015

Half Marathon Results      Relay Division     5K Results

Half Marathon Results

Place First Name                 Last Name           Sex     Age   Residence           Gun Time     Net Time
1     Myles                      Gibson               M      48    Donalsonville GA  01:26:19.83   01:26:19.83
2     Mark                       Tombrink             M      27    Tallahassee FL    01:31:36.59   01:31:36.59
3     Nat                        Higdon               M      40    Cairo GA          01:31:50.00   01:31:46.80
4     Philip                     Sura                 M      44    Tallahassee FL    01:33:33.85   01:33:33.85
5     Pauncho                    Hufstetler           M      40    Bainbridge GA     01:34:09.30   01:34:09.30
6     Melissa                    Thompson             F      30    Thomasville GA    01:37:57.60   01:37:57.60
7     Gary                       Griffin              M      65    Tallahassee FL    01:43:10.68   01:43:09.52
8     Marty                      Hufstetler           M      58    Bainbridge GA     01:49:12.35   01:49:09.65
9     Joey                       Harvey               M      53    Jakin GA          01:49:40.60   01:49:40.04
10    Jennifer                   Shafer               F      47    Tallahassee FL    01:51:36.70   01:51:36.70
11    Hal                        Davis                M      59    Tallahassee FL    01:52:30.71   01:52:26.05
12    Justin                     Williams             M      37    Cairo GA          01:52:58.51   01:52:54.86
13    Julia                      Sura                 F      43    Tallahassee FL    01:53:45.32   01:53:45.32
14    Mike                       Dueitt               M      46    Blountstown FL    01:54:08.38   01:54:02.24
15    Paul                       Pickles              M      48    Cairo GA          01:54:58.10   01:54:53.20
16    Shelton                    Ansley               M      62    Cairo GA          01:55:01.77   01:55:01.77
17    Dale                       Nash                 M      64    Dothan AL         01:55:22.50   01:55:22.50
18    Robert                     Pearson              M      45    Tallahassee FL    01:55:56.96   01:55:55.78
19    Darla                      Castoro              F      51    Bainbridge GA     01:59:06.58   01:59:03.36
20    Andrew                     Wall                 M      70    Midland City AL   01:59:38.67   01:59:37.72
21    Bob                        Moon                 M      60    Valdosta GA       02:01:05.64   02:01:04.07
22    Cindi                      Goodson              F      51    Tallahassee FL    02:01:41.72   02:01:41.72
23    David                      Braswell             M      43    Bainbridge GA     02:04:01.82   02:04:00.65
24    Renee                      Adams                F      40    Flowery Branch GA 02:06:58.65   02:06:54.78
25    Rhonda                     Wells                F      44    Colquitt GA       02:07:14.99   02:07:11.14
26    John                       Adams                M      41    Bainbridge GA     02:07:48.41   02:07:46.00
27    Harold                     Allen                M      33    Bainbridge GA     02:08:09.40   02:08:09.40
28    Jose                       Vargas               M      58    Tallahassee FL    02:08:25.41   02:08:20.68
29    Ashley                     Logue                F      31    Climax GA         02:09:52.86   02:09:48.40
30    Donica                     Williams             F      35    Cairo GA          02:10:41.37   02:10:34.68
31    Kristin                    Atwell               F      39    Slocomb AL        02:10:54.37   02:10:46.78
32    Theresa                    Zerkle               F      48    Tallahassee FL    02:13:00.76   02:12:57.94
33    Jamie                      Carver               M      42    Tallahassee FL    02:14:30.64   02:14:30.64
34    Shaunna                    Cook                 F      28    Tallahassee FL    02:15:22.86   02:15:15.91
35    Stacey                     Sigman               F      42    Bainbridge GA     02:16:48.40   02:16:44.54
36    Belinda                    Wise                 F      32    Tallahassee FL    02:16:50.63   02:16:43.69
37    Rick                       Benton               M      66    Tallahassee FL    02:17:15.92   02:17:08.13
38    Maclain                    Benton               F      30    Tallahassee FL    02:17:36.75   02:17:29.17
39    Rozeallow                  Smith                M      62    Dothan AL         02:20:19.53   02:20:19.53
40    Tara                       Whaley               F      39    Dothan AL         02:20:33.30   02:20:26.34
41    Jessica                    Adams                F      27    Camilla GA        02:22:31.63   02:22:25.08
42    Faith                      Stoutamire           F      39    Tallahassee FL    02:23:27.74   02:23:23.29
43    Suzanne                    Angell               F      49    Bainbridge GA     02:26:38.38   02:26:33.67
44    Erin                       Ballas               F      29    Tallahassee FL    02:28:18.19   02:28:10.60
45    Kelli                      Dillon               F      44    Tallahassee FL    02:35:15.59   02:35:10.11
46    Bill                       Dillon               M      48    Tallahassee FL    02:35:17.23   02:35:11.54
47    Deborah                    Ansley               F      58    Cairo GA          02:35:46.70   02:35:37.49
48    Dan                        Bowser               M      74    Summerville PA    02:38:24.20   02:38:18.89
49    Laura                      Register             F      50    Cairo GA          02:38:46.12   02:38:35.92
50    Andy                       Payne                M      44    Athens GA         02:39:05.25   02:39:03.48

Relay Division

Place First Name                 Last Name           Sex     Age   Residence           Gun Time     Net Time
1     Shannon Colavecchio &      Diane McKissack      F     37/51  Tallahassee FL    01:55:33.64   01:55:31.03
2     Melanie Knight &           Mary Jo Boutwell     F     34/36  Whigham GA        02:04:43.66   02:04:40.83
3     Liz Snowden &              Melissa Daly         F     49/37  Tallahassee FL    02:20:29.68   02:20:26.02
4     Mary Conley &              Amanda Rentz         F     39/35  Bainbridge GA     02:26:02.39   02:25:57.28

5K Results - Some participants were led off course and ran long

Place First Name                 Last Name           Sex     Age   Residence           Gun Time     Net Time
1     Billy                      Inlow                M      53    Bainbridge GA       26:59.98     26:59.03
2     Sherrie                    Jones                F      43    Whigham GA          32:31.74     32:27.04
3     Susan                      Maxwell              F      57    Whigham GA          40:41.70     40:36.80
4     A J                        Clark                F      59    Whigham GA          42:20.87     42:17.20
5     Ashley                     Register             M      53    Cairo GA            43:21.26     43:12.31
6     Caryn                      Sams                 F      45    Bainbridge GA       44:24.80     44:18.87
7     Kay                        Norton               F      68    Cairo GA            44:55.26     44:50.57
8     Melissa                    Leathers             F      27    Bainbridge GA       55:19.14     55:13.42
9     Lacey                      Addison              F      25    Havana FL           56:16.54     56:10.17
10    Melissa                    Hawkins              F      25    Donalsonville GA    56:16.78     56:10.43