GWTC Logo
Gulfwinds Triathletes Facebook   Twitter

FHSAA 3A District 3 Cross-Country Championship, Phipps Park, October 22, 2016

Boys Results      Girls Results      Open 5K Results      Team Standings     

Boys Results

Place      Time      First Name       Last Name           Grade   Team              Points
1        17:00.16    Matthew          Cashin                12    Leon                    1
2        17:18.72    Michael          Phillips              11    Chiles                  2
3        17:19.90    Matthew          Newland               11    Chiles                  3
4        17:23.33    Samuel           Skiles                11    Stanton                 4
5        17:29.80    Colter           Foster                12    Leon                    5
6        17:32.55    Joshua           Liles                 12    Lincoln                 6
7        17:34.01    Yassin           Raffay                11    Columbia                7
8        17:34.22    Sebastian        Kenne                 10    Stanton                 8
9        17:51.66    Alexander        Gruenewald            12    Chiles                  9
10       17:51.92    Robert           Nowak                 11    Chiles                 10
11       17:58.96    Clayton          Carlson               11    Lincoln                11
12       17:59.85    Burch            Greene                10    Columbia               12
13       18:03.06    Dennis           Majano                11    Lincoln                13
14       18:03.66    Jacob            Dodson                11    Leon                   14
15       18:09.66    Charles          Hruda                 10    Lincoln                15
16       18:13.92    Zachary          Jackson               12    Chiles                 16
17       18:14.89    Samuel           Mountin               10    Chiles                 17
18       18:15.81    James            Wallenfelsz           10    Leon                   18
19       18:21.44    Nile             Bryant                9     Leon                   19
20       18:23.64    John             Bohnstengel           11    Leon                   20
21       18:26.45    Connor           Phillips              10    Chiles                 21
22       18:30.31    Charles          McPhail               12    Terry Parker           22
23       18:37.24    Benjamin         Hamrick               12    Stanton                23
24       18:39.19    Bryson           Gonzalez              9     Leon                   24
25       18:40.75    Findley          Tucker                9     Chiles
26       18:48.58    Kevin            Majano                9     Lincoln                25
27       18:51.92    Noah             Grzywacz              11    Chiles
28       18:57.97    Benjamin         Arnold                9     Stanton                26
29       19:00.22    Seth             Ziegaus               9     Columbia               27
30       19:00.73    Hawthorne        Hay                   9     Chiles
31       19:02.36    Daniel           Faltemier             11    Stanton                28
32       19:03.46    Cameron          Daniel                12    Ed White               29
33       19:04.10    Yunus            Kovankaya             10    Lincoln                30
34       19:05.88    Jackson          Roberts               9     Leon
35       19:08.67    James            Ford                  10    Leon
36       19:09.32    Christian        Howard                9     Paxon                  31
37       19:12.79    Ashton           Smith                 10    Leon
38       19:15.41    Joey             Jung                  9     Lincoln                32
39       19:16.79    Carlos           Jimenez               11    Ed White               33
40       19:20.28    Franz            Roeder                11    Lincoln
41       19:43.54    John             Stanly                9     Stanton                34
42       19:49.85    David            Bradford              10    Ed White               35
43       19:51.17    Ethan            Dunn                  11    Stanton                36
44       20:05.43    William          Burke                 10    Paxon                  37
45       20:14.76    Jacques          Guillaume             9     Paxon                  38
46       20:21.23    Rickie           Mobley                12    Lincoln
47       20:25.62    Elijah           Marks                 9     Englewood              39
48       20:26.24    Bawi             Thang                 11    Englewood              40
49       20:27.72    Christian        Collins               12    Columbia               41
50       20:27.92    Arvin Dan        Marcelino             11    Columbia               42
51       20:28.86    Grant            Goodwyne              9     Paxon                  43
52       20:45.94    Nathan           Simon                 10    Columbia               44
53       20:54.01    Avery            Tempson               10    Lincoln
54       20:54.52    Andrew           Natale                9     Columbia               45
55       21:03.49    John             Metcalf               10    Paxon                  46
56       21:04.30    Luke             Morgan                11    Paxon                  47
57       21:19.89    Caleb            Howard                12    Paxon                  48
58       21:20.32    Matthew          Hunter                11    Columbia
59       21:47.58    Tavian           Smith                 12    Ed White               49
60       21:48.68    Ezra             Bourne                10    Ed White               50
61       22:12.45    Zachary          Flugrath              11    Columbia
62       22:33.51    Christian        Hall                  11    Ed White               51
63       22:46.78    Corron           Jackson               9     Terry Parker           52
64       23:19.96    Landon           Dains                 10    Terry Parker           53
65       23:20.35    Jeremy           Cockrell              11    Terry Parker           54
66       23:48.69    Phillip          Roussin               11    Englewood              55
67       24:09.82    Robert           Belet                 10    Terry Parker           56
68       24:58.89    Daniel           Farmer                12    Terry Parker           57
69       25:42.23    Ashley           Saddler               9     Paxon
70       26:22.85    Alex             Musa                  9     Englewood              58
71       27:19.86    Cameron          Anderson              9     Englewood              59
72       27:37.92    Lam              Nguyen                12    Englewood              60

Girls Results

Place      Time      First Name       Last Name           Grade   Team              Points
1        18:28.87    Alyson           Churchill             9     Lincoln                 1
2        20:08.35    Ana              Wallace               11    Chiles                  2
3        20:11.36    Bridget          Morse                 11    Columbia                3
4        20:14.76    Emily            Culley                10    Chiles                  4
5        20:19.48    Katherine        Resavage              10    Leon                    5
6        20:31.51    Caitlin          Wilkey                9     Chiles                  6
7        20:32.56    Erin             Phelps                11    Chiles                  7
8        20:32.92    Alivia           Davis                 11    Stanton                 8
9        20:43.63    Chase            Merrick               9     Lincoln                 9
10       21:05.16    Elizabeth        Calabro               9     Leon                   10
11       21:10.19    Megan            Churchill             9     Lincoln                11
12       21:19.20    Emily            Molen                 9     Chiles                 12
13       21:26.03    Zoe              Sheldon               12    Leon                   13
14       21:48.59    Yoonkyung        Oh                    10    Chiles                 14
15       21:52.33    Cassandra        Pierron               11    Columbia               15
16       22:14.70    Rylee            French                9     Lincoln                16
17       22:23.83    Jenna            Wilson                12    Stanton                17
18       22:24.42    Arianna          Neely                 11    Lincoln                18
19       22:26.54    Sally            Calhoun               10    Stanton                19
20       22:28.33    Anna             DeSotell              11    Chiles                 20
21       22:28.74    Hannah           Carolan               11    Stanton                21
22       22:34.17    Lauren           Wilkerson             9     Paxon                  22
23       22:34.56    Taylor           Stephens              10    Chiles
24       22:47.63    Cynthia          Paterson              11    Leon                   23
25       22:47.93    Asta             Hemenway              11    Lincoln                24
26       22:50.10    Maia             Mast                  9     Leon                   25
27       22:54.13    Bernita          Brown                 12    Columbia               26
28       22:56.96    Abbrielle        Beiter                9     Columbia               27
29       22:57.43    Carly            Canavan               11    Chiles
30       22:59.60    Laurel           Day                   9     Paxon                  28
31       23:08.44    Rosalea          Marshall              11    Leon                   29
32       23:13.81    Christen         Odum                  12    Columbia               30
33       23:25.38    Yasmin           Perez                 12    Paxon                  31
34       23:35.54    Sarah            Jones                 10    Lincoln                32
35       23:46.94    Adrianna         Dogan                 12    Leon                   33
36       23:49.47    Catherine        Bealle                11    Stanton                34
37       23:56.77    Leah             Pelham                9     Paxon                  35
38       24:00.40    Sydney           Lewis                 11    Stanton                36
39       24:14.74    Lauren           Zhu                   9     Leon
40       24:33.76    Keara            Sebold                12    Stanton                37
41       24:38.83    Yaslin           Perez                 12    Paxon                  38
42       24:44.40    Sarah            Calzada               11    Columbia               39
43       25:10.09    Minxia           Lewis                 10    Paxon                  40
44       25:36.36    Kailey           Williams              10    Lincoln
45       26:36.14    Marissa          Lenaerts              10    Lincoln
46       26:42.00    Dakota           Holder                11    Lincoln
47       26:44.41    Alondra          Jimenez               9     Ed White
48       27:31.46    Nancy            Hudmon                11    Paxon                  41
49       31:21.58    Sophia           Bradford              9     Ed White
50       31:24.48    Jazlyn           Villalona             12    Ed White
51       32:58.17    Natalia          Labrador              9     Englewood              42
52       33:04.33    Kiara            Walker                9     Englewood              43
53       33:07.52    Savannah         Tremain               10    Terry Parker           44
54       33:33.57    Kristen          Goforth               11    Terry Parker           45
55       33:47.19    Cierra           Warren                11    Ed White
56       34:19.10    Lilly            Nguyen                9     Englewood              46
57       34:21.67    Alyssa           Atchison              10    Terry Parker           47
58       34:35.00    Sierra           Tremain               12    Terry Parker           48
59       37:38.88    Beth             Morales               12    Englewood              49
60       38:14.20    Katherinee       Vanetten              10    Englewood              50
61       39:16.68    Isabelle         Corbett               12    Terry Parker           51

Open 5K Results

Place First Name     Last Name              Grade       Team             Time       Points
1     Jay            Wallace                            Unattached     19:00.75
2     Assencha       Ashebo                   9         Leon           19:10.29
3     Grayson        Conrad                   12        Chiles         19:29.05           1
4     Jackson        Kelley                   10        Stanton        19:54.01
5     Dominic        Garrett                  9         Chiles         19:55.65           2
6     John Cruz      Yearty                             Chiles         19:56.29           3
7     J. M.          Conrad                             Chiles         20:02.75           4
8     Ryan           Adamczyk                 10        Stanton        20:07.68
9     Ed White       Coach                              Unattached     20:33.53
10    Wes            Pfunter                            Chiles         20:33.83           5
11    Coach          Clark                              Unattached     20:41.16
12    Michael        Molen                    11        Chiles         20:54.45           6
13    Troy           Phillips                 10        Stanton        21:08.27
14    Rafael         Basto                              Leon           21:31.29
15    Ed             Morse                              Unattached     21:32.39
16    Michael        Thompson                 9         Lincoln        22:04.49
17    Clayton        Neville                            Chiles         22:23.09           7
18    Cameron        Massa                              Chiles         22:34.23
19    Cannon         Butler                             Chiles         26:29.79
20    Eberhard       Roeder                                            28:12.01

Team Standings

Team Standings
Boys' Team Standings
Place Team           Score   1st     2nd     3rd    4th    5th      6th      7th
1     Chiles             40   2       3       9     10      16       17      21
2     Leon               57   1       5      14     18      19       20      24
3     Lincoln            70   6       11     13     15      25       30      32
4     Stanton            89   4       8      23     26      28       34      36
5     Columbia          129   7       12     27     41      42       44      45
6     Paxon             195   31      37     38     43      46       47      48
7     Ed White          196   29      33     35     49      50       51       -
8     Terry Parker      237   22      52     53     54      56       57       -
9     Englewood         251   39      40     55     58      59       60       -

Girls' Team Standings
Place Team           Score   1st     2nd     3rd    4th    5th      6th      7th
1     Chiles             31   2       4       6      7      12       14      20
2     Lincoln            55   1       9      11     16      18       24      32
3     Leon               76   5       10     13     23      25       29      33
4     Stanton            99   8       17     19     21      34       36      37
5     Columbia          101   3       15     26     27      30       39       -
6     Paxon             154   22      28     31     35      38       40      41
7     Englewood         230   42      43     46     49      50       -        -
8     Terry Parker      235   44      45     47     48      51       -        -