GWTC Logo
Gulfwinds Triathletes Facebook   Twitter

Red Hills Cross-Country Invitational High School 5K, Phipps Park, October 14, 2017

Girls 5K     Boys 5K     Team Standings

Girls Results

Place   First Name   Last Name          Grade  School                     Time
1       Ana          Wallace              12   Chiles                   19:00.89
2       Emily        Culley               11   Chiles                   19:18.28
3       Caitlin      Wilkey               10   Chiles                   19:28.86
4       Erin         Phelps               12   Chiles                   19:51.69
5       Elizabeth    Calabro              10   Leon                     20:19.96
6       Katherine    Resavage             11   Leon                     20:53.04
7       Olivia       Miller               11   Chiles                   21:09.58
8       Brooke       Waldal               9    Chiles                   21:17.65
9       Reagan       Mahler               12   Chiles                   21:29.04
10      Lindsay      James                9    Chiles                   21:35.39
11      Avery        Calabro              9    Leon                     21:41.58
12      Lilli        Unger                9    Leon                     21:42.43
13      Summer       Williams             11   Florida State            22:07.28
14      Anna         Gill                 12   Leon                     22:13.17
15      Libby        Sauer                9    Leon                     22:17.77
16      Jessa        Stewart              9    Chiles                   22:20.02
17      Cynthia      Paterson             12   Leon                     22:41.27
18      Shealyn      Sullivan             11   Chiles                   22:43.49
19      Katherine    Bouck                8    Community Christian      23:47.82
20      Alejandra    Vasquez              9    Rickards                 23:52.74
21      India        Sander-Nazario       11   Florida State            23:55.95
22      Maia         Mast                 10   Leon                     24:08.28
23      Olivia       Dean                 9    Florida State            24:21.45
24      Sofia        St. Julieh           12   Godby                    24:48.78
25      Madison      Crews                11   Community Christian      25:11.19
26      Karis        Desotell             9    Community Christian      25:45.38
27      Haleh        Rush                 9    North Fla Christian      25:50.74
28      Madison      Payne                6    Community Christian      26:39.68
29      Alysha       Gutierrez-Tapia      10   Florida State            27:08.70
30      Emily        Meli                 9    John Paul II             27:56.23
31      Crystal      Lenczyk              12   Rickards                 27:58.59
32      Natalie      Laywell              11   John Paul II             28:00.66
33      Kayley       Williams             10   John Paul II             28:05.52
34      Morgan       Crews                6    Community Christian      29:03.48
35      Andrea       Mendoza              12   John Paul II             35:10.60

Boys Results

Place   First Name   Last Name          Grade  School                     Time
1       Matthew      Newland              12   Chiles                   16:17.99
2       Michael      Phillips             12   Chiles                   16:36.33
3       Robert       Nowak                12   Chiles                   16:36.61
4       Connor       Phillips             11   Chiles                   16:58.79
5       Joseph       Ashebo               10   Leon                     17:01.05
6       Noah         Grzywacz             12   Chiles                   17:04.05
7       Clayburn     Milford              11   Chiles                   17:20.00
8       David A      Keen                 10   North Fla Christian      17:25.34
9       Hawthorne    Hay                  10   Chiles                   17:27.28
10      Joseph       Jones                12   Rickards                 17:54.91
11      Nile         Bryant               10   Leon                     17:56.05
12      Ashton       Smith                11   Leon                     17:56.67
13      Spencer      Ansellem             10   Chiles                   17:57.17
14      Bryson       Gonzalez             10   Leon                     18:25.91
15      Josh         Ciarlariello         12   Community Christian      18:49.10
16      Niedhardt    Bryce                10   Leon                     18:55.92
17      Jackson      Roberts              10   Leon                     19:03.90
18      Morgan       Castano              10   Florida State            19:06.03
19      John MarshallConrad               11   Chiles                   19:29.77
20      Malachi      Richards             11   Rickards                 19:32.20
21      Jaylen       Brownlee             9    Rickards                 19:34.25
22      Jabari       Bryant               11   Rickards                 19:54.00
23      Dequavious   Charleston           10   East Gadsden             20:03.86
24      Christopher  Robinson             11   Rickards                 20:05.94
25      Gabriel      Miles                9    Rickards                 20:35.19
26      John         Bohnstengel          12   Leon                     20:38.99
27      Kyle         Moran                12   John Paul II             20:44.22
28      Carlos       Barrios              11   East Gadsden             21:04.57
29      Kai          Blanton              9    Leon                     21:06.19
30      Nicholas     Moran                9    John Paul II             21:06.37
31      Zachary      Wynn                 9    North Fla Christian      21:14.32
32      Wilson       Roberts              9    Leon                     21:28.44
33      Elijah       Blay                 9    Chiles                   21:33.30
34      Nick         Ciarlariello         9    Community Christian      22:11.59
35      Patrick      Hollis               12   John Paul II             22:43.35
36      Gavin        Payne                10   Community Christian      23:17.33
37      Connor       Kelley               9    John Paul II             23:58.42
38      Grahame      Prentice             9    John Paul II             24:01.95
39      Sage         Prentice             9    John Paul II             24:12.92
40      Stanley      Walker               10   Rickards                 24:13.55
41      Maddox       Whittaker            9    John Paul II             25:18.50
42      Seth         Kemeny               12   John Paul II             28:38.00
43      Cardel       Herring              10   East Gadsden             30:16.47
44      Brayden      Russ                 12   Godby                    30:45.49
45      Grant        Payne                8    Community Christian      30:55.83

Team Standings

Girls' Team Standings
Place   School        Score     1st   2nd    3rd  4th    5th  6th  7th
1       Chiles            17       1     2      3    4      7    8    9
2       Leon              44       5     6     10   11     12   13   14
3       Community Chr     85      15    16     17   18     19  --   --


Boys' Team Standings
Place   School        Score     1st   2nd    3rd  4th    5th  6th  7th
1       Chiles            16       1     2      3    4      6    7    8
2       Leon              51       5    10     11   12     13   14   20
3       Rickards          75       9    15     16   17     18   19   27
4       John Paul II     115      21    22     23   24     25   26   28
f